poniedziałek, 27 lutego 2017

Nowa ustawa nowa księgowość?

Sejm uchwalił 1 grudnia 2016 r. tzw. „sporą” nowelizację ustawy o VAT. Ma ona obowiązywać początku roku 2017.  Jedną z istotnych zmian jest likwidacja rozliczeń kwartalnych w VAT.  Zgodnie z nową treścią art. 99 ustawy o VAT tylko mali podatnicy mogą rozliczać się kwartalnie, nie będzie też  możliwe wybranie rozliczeń za okresy kwartalne dla podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych w okresie 12 miesięcy (okresów rozliczeniowych) zaczynając od miesiąca, w którym dokonali rejestracji jako podatnicy VAT czynni.
Małym podatnikiem VAT jest ten, którego wartość sprzedaży (brutto) nie przekroczył w poprzednim roku kwoty 1 200 000 euro przeliczonej na PLN według średniego kursu ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1.000 zł. Limit na rok 2017 wynosi 5 157 100 zł.
Limit dla podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, które będą agentem, zleceniobiorcą bądź inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu wynosi 45.000 euro kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku). W przeliczeniu na PLN limit ten wynosi 193 392 zł
Dokładne wyjaśnienie poruszanego dziś zagadnienia można otrzymać jedynie od profesjonalnego biura księgowego. Gdyż w każdym takim biurze, które prowadzi księgowość znajdują się specjaliści, którzy znają te zmiany i potrafią je wprowadzić w życie.
Podatnik VAT, który rozpoczyna rok podatkowy a dokładniej wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej ww. limitów jest również małym podatnikiem.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że zmiany w rozliczeniach kwartalnych VAT  zapewnią codzienną informację organom podatkowym i zapobiegnie nadużywań przez nieuczciwe podmioty rejestrujące się jako podmioty VAT, których ideą jest osiągnięcie korzyści kosztem budżetu państwa.
 Więcej informacji uzyskacie Państwo od firmy księgowej Liczydło Poznań

8 komentarzy:

  1. Księgowość prawie wcale nie zmieni się przez tą ustawę. Jedynie księgowe będą musiały zwracać uwagę na dodatkowe rzeczy ;)
    __________
    Kasyiprogramy

    OdpowiedzUsuń
  2. Problemy z rachunkami? W eRachuba title="biuro rachunkowe">http://www.erachuba.pl uporamy się z wszystkimi problemami księgowymi! Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

    OdpowiedzUsuń
  3. To jest utrudnienie tylko dla księgowych. Ustawa jak dla mnie zupełnie zbędna, tworzy tylko nowe problemy.
    ---------------------------------------------------------
    https://familyloan.pl/

    OdpowiedzUsuń
  4. ja prowadzę firmę ale księgowość powierzyłam https://www.crowe.com/pl/services/audyt/badanie-sprawozdan-finansowych oni mają doświadczenie w tej branży i jestem bardzo zadowolona z ich usług. Oni sprawdzają sprawozdania finansowe audyt. Polecam ich serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem warto skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego. Tak naprawdę prowadzenie księgowości nie jest wcale takie proste. Przepisy się co chwilę zmieniają więc konieczne jest śledzenie ich na bieżąco. Biuro rachunkowe w Krakowie ma świetne opinie, ja sama korzystam z ich usług.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na szczęście tym już w firmie zajmuje się księgowa;) Ważną kwestią jest też reklama. Tu na stronie https://martis-consulting.pl znajdziecie pomoc w tym zakresie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Sprawne rozliczenia to podstawa dobrze prowadzonej firmy:) Myślę, że tu warto też zainteresować się propozycjami od firmy https://wirautomation.pl na automatyke przemysłową, wsparcie dla produkcji.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wszystkim zainteresowanym tematem zdecydowanie polecam http://www.perfekt.biz.pl , gdzie znajdziecie biuro usług księgowo-podatkowych. Świadczą oni kompleksowe usługi w zakresie podatków oraz płac, a po więcej informacji zapraszam na stronę.

    OdpowiedzUsuń